Výživa pre tvoj život

Nie, neľakajte sa. Nie som výživový poradca a nebudem vám tu hovoriť, že máte papať mrkvičku či jabĺčko a zabudnúť na koláčik. Považujem však za nutné upriamiť vašu pozornosť i týmto smerom.

O čo tu v skutočnosti ide?

Rozpoviem vám jeden príbeh. Trošku bolestivý, no najviacej ukazuje ako jednoduchá zmena môže urobiť naozaj veľa.

Jedzme pre to, aby sme žili, nežime preto, aby sme jedli (foto zdroj: pixabay)


Keď som mala 14 rokov ochorela som. Mala som zápal mozgu a mozgových blán. Jedným z následkov, ktorý sa prejavil bolo to, že som veľmi zle začala znášať slnko. Po niekoľko rokov, leto čo leto pre mňa znamenalo hotové utrpenie. Bola som schopná ísť von len podvečer, na chodníkoch som prešla radšej na druhú stranu kde nesvietilo slnko. Okrem silnej nauzey som pociťovala až fyzickú bolesť na svojej pokožke. Akoby mi ju niekto driapal. Lekári sa na mňa dívali, nechápali, povedala by som, že si mysleli, že som asi „šiši“. Bola som z toho neuveriteľne unavená.


Až jedného dňa, naozaj po mnohých rokoch keď som prešla školením Schusslerových solí, som sa začala zamýšľať i iným spôsobom. A tak celkom spontánne som si doplnila dva prvky. Železo (vo forme schusslerových solí) a vitamín D. Viete čo nasledovalo? Pre mňa to bol priam zázrak. Akoby mávnutím čarovného prútika zmizlo pomerne rýchlo všetko toto moje trápenie.

Hodnota dnešných potravín

Rada by som ešte upozornila na jednu vec. Je to opäť niečo čo som v prvom rade vypozorovala na sebe a hodne ľudí mi to následne i potvrdilo. Ak vám nechutí jesť ovocie či zeleninu, tak sa zamyslite. Ja sama som došla pred niekoľkými rokmi k tomuto uvedomeniu. Pýtala som sa seba samej prečo je to tak. Doslova a do písmena mi to nechutilo. Až keď som v roku 2013 stála pred hrozbou zhubného nádoru začala som tieto potraviny kupovať v tzv. bio obchodoch.


A zrazu mi to došlo.


Zrazu som si uvedomila, že: áno, toto sú tie chute čo poznám z detstva, keď sme si ešte sami pestovali ovocie a zeleninu a nekupovali ju. Vtedy mi to docvaklo. To čo som dovtedy kupovala v obchodoch, bolo naozaj len také „to“. Viac neživá „vec“ ako hodnotná potravina.

Kvalita potravín, láskyplný priestor a čas pre jedenie (foto zdroj: pixabay)


Vyberajte teda naozaj starostlivo. Nie vždy je to jednoduché, pretože mnohokrát už ani nevieme ako by to živé ovocie či zelenina mali voňať, či chutiť. Vyžaduje si to opäť trošku viac času pri nákupe, venovať sa výberu. Nejde len o ovocie či zeleninu. Ak ste niekedy jedli mäso z poctivého domáceho chovu, tak viete, že opäť chutilo úplne inak. A ani ste ho nezjedli toľko veľa. Bolo skutočne sýte.


Stravovanie je skutočne rozsiahla téma a neexistuje ani jeden univerzálny návod čo jesť a čo nie. Rozdiely sú niekedy dalo by sa povedať priepastné. Pokiaľ ale hľadáte podporu, tak vám môžem odporučiť Simonku Harvišovú, veľmi sa mi páči jej prístup.

V rámci kapitolky o životnom rytme ste sledovali aj to ako sa cítite po jedle. A mohli ste zažiť aj nemilé prekvapenia, no tiež uvedomenia kedy je pre vás najvhodnejšie jesť. Spolu s citlivým výberom potravín, môžeme práve takto pre seba urobiť prvé kroky k lepšej vitalite a tým i energii v našom živote.

Ak sa dlhodobo cítime unavení, a nie akosi vo svojej koži, tak chcem aby ste pamätali i na túto oblasť. Možno vám chýba nejaký vitamín či minerál. A stačí ho len doplniť.


Určite tu nebudem rozpisovať jednotlivé minerály, vitamíny či stopové prvky. Viete však už, že záleží na kvalitných potravinách. Pamätajme tiež, že našu pôdu sme už natoľko vyčerpali všetkými chemickými postrekmi, že hodnota potravín prudko klesá. Do pozornosti sa preto viac a viac dostávajú potraviny s označením superfoods.


Ide zväčša o potraviny z extrémnych podmienok, ktoré majú obrovskú výživovú hodnotu. Ako dlho si udržia svoju čistotu a nepodľahnú chtivému biznisu je samozrejme otázka. Popravde, mňa vydesilo poznanie ako sa spracovávajú kešu oriešky.


Výživové doplnky


Je ich neúrekom. No i na tomto mieste je potrebná určitá opatrnosť. Napr. sa vedú priam nekonečné rozpory o skutočnej využiteľnosti a teda hodnote výživových doplnkov. Vždy keď teda narazíte na nejakú super štúdiu, pozrite sa i na to, kto ju robil, kto ju vypracoval a či tu náhodou nebol tzv. konflikt záujmu.

Už sme si povedali, že voda je tým najuniverzálnejším rozpúšťadlom. Dokáže nám pomôcť pravidelne sa zbavovať toxínov, rovnako ako i dýchanie. Môže sa však stať, že náš život sa rozbehne smerom, kedy sa akosi dostaneme mimo prirodzeného rytmu života. Svoj organizmus pomaly otrávime, a to nehovorím len o našom tele. Má to vplyv i na naše myšlienky či emócie.


Dnes sa veľa hovorí o prekyslení. Buďte obozretní pri všetkých zvlášť invazívnych kúrach. Náš organizmus prirodzene nie je zásaditý, naopak je to preň nezlučiteľné so životom.

Vychutnávajme si každé sústo (foto zdroj: pixabay)


Naše telo je múdre a tak sa nás i pokúsi trošku zastaviť, aby sme si dopriali tak potrebnú regeneráciu. No asi všetci vieme ako to dnes reálne vyzerá. Rýchlo nejaká tableta, rýchlo preč s celým tým diskonfortom.


V našom tele sa tak môžu vytvárať skryté zápaly, ložiská, ktoré nás oberajú o kopec životodárnej energie. Hoci sa naše telo snaží s ním vyporiadať, potrebuje na to určitý čas a priestor. No a otázne je, nakoľko mu ho poskytneme, nakoľko podporíme jeho liečivé procesy.


Rovnakú neplechu môžu spôsobovať v našom organizme i pliesneparazity. Odhaľujú sa naozaj náročne. Za najlepšiu metódu považujem biorezonanciu. Tá môže byť nápomocná i v prípade skrytých zápalov, keď lekár nie a nie nájsť kde sa skrýva ložisko.


Veľa vyšetrení a zistení sa robí z krvi – hľadaním protilátok, t.j. či sa v krvi nachádzajú. No vo chvíli, kedy je váš organizmus vyčerpaný a imunita je ta tam, nemusí toto štandardné vyšetrenie odhaliť nič. Z pohľadu štandardnej medicíny sa tak môžete javiť v poriadku, no vy pritom cítite opak.

Buďte preto k sebe vnímaví.

Ja sama som sa s touto témou naozaj natrápila. Stále som hľadala čo je to najlepšie, aký spôsob stravovania je prosto ten naj. Až som sa musela zastaviť a zamyslieť. Na prvé miesto som teda dala kvalitné potraviny.

Majte nádherný deň

Zu 💖

Zuzana Zrneková
Moja životná kríza sa stala mojím darom. Tento dar ma viedol späť k sebe samej, k čistej esencií môjho JA. Po “hurikáne” menom rakovina sa stalo mojou hlavnou úlohou vybudovať nový život na troskách, ktoré mi zo života zostali. Som žena, ktorá stála na prahu smrti, milujem fotenie a makrá zvlášť a mojou vášňou je tanec Viac o mojej ceste sa môžete dozvedieť tu Můj příběh si přečtěte zde >>