Aurora

... je nádherná krajina a príbeh pokračuje: 

Célie nachádza záhadné jazierko, do vôd ktorých sa jedného dňa ponára. Túži v ňom zmyť všetky ťaživé pocity, čo ju opantali pri odhalení rodinného tajomstva.

Ona a Nole nakoniec celkom neplánovane podstupujú jednu z najťažších skúšok, ktorá ich môže stáť aj život. 

A kde strávi Célie ďalšie obdobie? Tentoraz toto rozhodnutie prenechávajú na ňu, čo v nej vyvolá hodne zmätku. Kým žila na pevnine, nik sa jej nepýtal, ako by chcela prežiť svoj život. Uvedomuje si, že tento rozmer slobody je pre ňu nový. 

Najbližšie sa môžete tešiť na prázdninové čítanie príbehu 😉

Aurora

Aurora je nádherná krajina. Tak obyčajne neobyčajná.

Je to už nejaký čas, čo som tento príbeh začala písať. No potom, keď sa koncom leta 2021 potvrdilo, že sa rakovina vrátila, nemala som chuť v ňom pokračovať. Mala som pocit, že ho nie som hodná.

Viete, niekde na začiatku keď som ho začala tvoriť, ten zámer bol, aby to bol tzv. liečivý príbeh. Lenže keď znovu na dvere môjho života zaklopala rakovina, mala som pocit, že to predsa nejde, aby som ja takýto príbeh napísala. Začala som si myslieť, že hádam navždy zostane v tom povestnom “šuplíčku”. Lenže Aurora sa stále hlásila o svoje slovo. A tak nesmelo som začala znovu písať. Keď sa priblížilo moje prvé výročie po mastektomii, som pocítila nutkanie, že je čas pustiť tento príbeh do sveta.

Príbeh nie je dokončený a nateraz mám pocit, že je to tak správne, že musí ísť do sveta živý. Je to pre mňa nová skúsenosť. A tak som sa rozhodla, že bude vychádzať na pokračovanie. Bol to proces, kým som si ujasnila, či po 5-tich, či 7-mych kapitolách. Nakoniec som sa rozhodla, že ten počet kapitol nebude pevne daný, ale vždy tak od 5 do 7 kapitol.

Verím, že i napriek tomu vás vždy pohladí po duši.

Priznávam, ja ten príbeh milujem. Hodne som si ho sama čítala keď mi nebolo v tomto ostatnom čase moc dobre. Niektoré kapitoly sa písali akoby samé, sama som bola prekvapená, keď som to potom po sebe čítala.

Príbeh bude zverejňovaný teda postupne na tomto mojom webe, v PDF formáte, a to od 5 do 7 kapitol, tak aby to dávalo zmysel a nepresekla som príbeh v mieste, kde by to pôsobilo rušivo. Zatiaľ ten interval by som dala jeden krát za mesiac, na začiatku bude vždy krátke zhrnutie, čo bolo v tých predchádzajúcich, aby sa ľahšie nadviazalo. Nateraz som našla tento spôsob, ako najoptimálnejší, aj keď asi nie celkom dokonalý, no hádam to bude fungovať. 

A o čom teda Aurora je?

Aurora

... je nádherná krajina

Na začiatku príbehu sa stretávame s mladučkou Sofie, ktorá trávi prázdniny u svojej starkej Célie. Starká jej rozpráva  príbeh o nezvyčajnej krajine Aurora, kde sa ocitla po stroskotaní ich lode. Mala vtedy práve toľko čo Sofie. A tak Célie začína svoje rozprávanie, od prvého kontaktu, až po postupné objavovanie tohto neznámeho sveta.

Tento príbeh otvára aj bolestivé témy, ako je strata našich drahých či život v novom a neznámom prostredí. Zaoberá sa tiež otázkami viery a pochybnosťami o nej. Dotýka sa tiež nových začiatkov po životnom zvrate.

 

Aurora: 1 - 6 kapitola

Príbeh sa začína. Sofie načúva svojej starkej Célie. Célie mala práve toľko, čo Sofie a tak jej začína roprávať svoj nezvyčajný životný príbeh. Po stroskotaní lode sa Célie ocitá na neznámom ostrove. 

Rozpráva o prvotnom kontakte s neznámou krajinou a postupne ju objavuje. 

Aurora: 7 - 12 kapitola

Ráno sa Célie prebúdza, počuje zvláštne zvuky a v mysli si preberá udalosti posledných hodín. Tieto prvé dni na ostrove trávi objavovaním nového a spomínaním na to, čo doposiaľ vo svojom svete zažívala.

No objavuje aj svoje vlastné pocity. Tie, ktoré sa od detstva učila držať na uzde a kontrolovať ich.

Napokon podniká cestu do údolia, k samotnému moru. Zisťuje, že život v údolí je o niečo iný ako v horskej osade. Tu, na ostrovnom páse Veľkého Strážcu prebehne obrad rozlúčenia sa s tými, ktorí zahynuli pri stroskotaní ich lode.

Aurora: 13 - 17 kapitola

Po obrade rozlúčky Célie ešte niekoľko týždňov zostáva v údolí a spoznáva život tu. Joseph jej odhaľuje všetko, čo za ten čas vypozoroval on sám, rozpráva jej o kmeňoch, o zvláštnych stromčekoch, ktoré každého Aurorana i Auroranku počas života sprevádza. V spomienkach jej Joseph približuje aj tvár jej otca, ktorú ako dcéra dosiaľ nepoznala.

Napokon sa spolu s Naluom vracajú späť do hôr, na najposvätnejšie miesto ostrova, do Roraimy. Tu sa začína jej nová cesta,  Heja ju zasväcuje postupne do tajov a učí ju jeden z najsilnejších nástrojov Tvoja duša je ako kvet.

Aurora: 18 - 23 kapitola

Célie zažíva náročné obdobie. Všetko čo sa v Roraime učí, je tak vzdialené jej doterajšiemu životu. Pochybuje o svojej viere, o technikách, ktoré sa tu učí a zdajú sa jej tak pohanské. A tak sa začínajú pozoruhodné rozhovory s Lemom, jedným zo starších.

Zisťuje, že aj Aurorania zažívajú náročné životné okamihy, že občas aj oni tápu. Načúva tragickému príbehu lásky a napokon sa Naly pýta: Je utrpenie nutné?

Napokon prichádza čas zimnej rovnodennosti, ktorý aj Aurorania oslavujú a vo svete Célie sa začínajú Vianoce. Pre Célie sú to prvé Vianoce bez jej drahých.

Aurora: 24 - 29 kapitola

Po ťažkom úraze do Roraimy transportujú mladého muža a začína sa nevšedné liečenie. Célie spoznáva, že rovnováha je pre ľudí Aurory veľmi dôležitá a zisťuje čo v skutočnosti predstavuje “spev - nespev”.

Natu a jeho zranenia sa rýchlo hoja a zapája sa do diania komunity v Roraime. Célie rozpráva o tom, že nejaký čas strávil v svete na pevnine a čo ho tam zranilo. Nijo jej objasňuje ako je to s chybami života.

Célie si opäť raz kladie otázku, prečo sa práve ona zachránila. Nájde niekedy odpoveď na túto svoju otázku?

Aurora: 30 - 35 kapitola

Célie si už dlho kladie otázku, či Aurorania čítajú jej myšlienky, keď toľko krát odpovedajú na jej otázky prv, ako ich vôbec vysloví. A tak jedného dňa kladie túto, na pohľad nevinnú, otázku Nijovi.

Nijo, ktorý miluje históriu ich ostrova, jej začne pomaly odhaľovať aj jeho temnú históriu a ako to je s tým čítaním myšlienok. 

Célie tak zisťuje, že ostrov má dlhú históriu. Pôvodne vznikol ako útočisko pre týrané ženy, ktoré sem ušli z blízkeho sopečného ostrova. Najväčším prekvapením pre Célie však bolo niečo celkom iné. 

Aurora: 36 - 41 kapitola

Blíži sa jar a Célie sa spolu s ďalšími vydáva na cestu. Obdobie rozkvetu, strávi v kmeňovej osade vzdušných a postupne tak viac preniká do ich jedinečnej esencie.

Spoznáva aj nevšednú architektúru kmeňových osád, i pôsobenie vyvolených v nich. Aj od nich sa učí novým zručnostiam.

V sprievode malej skupiny na čas odchádza do osady vodných, kde sa zúčastní obradu spojenia Josepha a Lony. Objavuje aj jedno z posvätných miest - Tharu. Miesto obradov, no tiež miesto stíšenia sa. 

Aurora: 42 - 47 kapitola

Célie sa v dome regenerácie vkladá do Minovej starostlivosti. Ten ju vedie na lôžko Mhenea kde zaspáva a sníva sa jej nezvyčajný sen z budúcnosti. 

Pri návrate do kmeňovej osady vzdušných, sa zastavia v tkáčskej osade. Práve tam, po silných dažďoch a vetroch, pod koreňmi starého vyvráteného stromu boli nájdené nové tabuľky. Zdá sa však, že jedna chýba.

Na Mhenea lôžku Célie objavuje aj priestor poznania, možnosť učiť sa inak, ako doposiaľ poznala. Aj ona sa pomaly otvára láske a na výlete k starým ruinám jej Kalu prezrádza, že bola nájdená trinásta tabuľka.

Aurora: 48 - 53 kapitola

Célie preniká viac do pochopenia života na ostrove, že dôležitá je služba jedného voči druhému i voči celku. Preto je zaskočená, keď zachytí časť rozhovoru s odmietnutím pomoci. 

Zulu jej odhaľuje, že niekedy tá najväčšia služba druhému je povedať nie. Spoznáva Henu, ktorá má nevšedný dar klásť tie správne otázky odchádzajúcim z tohto sveta, no tento dar je pre ňu ťažké prijať. 

Ďalší obrad Muno trávi v osade vyvolených, kde sa zúčastní aj opakovania sľubov spojenia rodičov Naly a Naluho. Prichádza k pochopeniu samotného Boha Aurory.

Aurora: 54 - 59 kapitola

V malej skupinke sa Célie presúva po pokojnej riečke do kmeňovej osady vodných, kde strávi leto. Joseph prijal auroranské meno a Célie si uvedomuje ako veľmi sa stotožnil so životom na Aurore. 

Spolu s Lonou a Nolem sa vydajú na nejaký čas do osady tkáčov. Célie a Nole si tu užívajú každodenné výlety. Nakoniec sú požiadaní o pomoc a tak Nole podporuje novopečenú matku liečivým spevom Thia a Célie pomáha s prvými zbermi úrody. 

Leto sa pomaly končí a tak ich čaká opäť obrad Muno, no tiež obrad poďakovania za úrody, ktorý je začiatkom nového auranského roka.

Aurora: 60 - 65 kapitola

Je to niečo vyše roka, čo je Célie na Aurore. Začína sa jeseň a tú strávi v kmeňovej osade ohnivých.

Nadišiel čas výročia obradu rozlúčky a Célie sa pridáva k tradičnej rozlúčkovej procesii. Celkom nečakane si spomenie na malú Juliette a je premknutá smútkom a bolesťou. Spoznáva záhadnú bytosť singu, vznešené, no tiež plaché zviera. Vníma bolesť, ktorá ich spája. Až teraz je pripravená pustiť bolesť spojenú so Julietkou.

Konečne nadišiel tiež čas, ked sa odhalí tajomstvo trinástej tabuľky. Aké nálady vyvolá v obyvateľstve a čo neunikne Célinej pozornosti?

Aurora: 66 - 71 kapitola

Zdalo sa, že tajomstvo trinástej tabuľky ľudia Aurory prijali pokojne. Čochvíľa však zistia, že toto odhalenie je ako Pandorina skrinka.

Prichádza zimný čas a Célie sa vracia do Roraimy. Počas cesty sa dozvedá o skúškach lásky, ktoré páry podstupujú pred obradom spojenia. Počas výstupu po “nekonečnom” schodisku si prechádza vnútorným procesom, premýšľa o láske, o daroch a esenciách. 

V Roraime sa učí spevu Lumo a na lôžku Mhenea zažíva opäť jeden z nezvyčajných snov o živote na ďalekej hviezde. 

Aurora: 72 - 77 kapitola

Vo vzduchu je láska. Hena a Zulu sú rozhodnutí prijať prvé požehnania pre spoločný život. Tým sa im otvára priestor pre skúšky lásky. Napokon aj Célie dostáva tú otázku, z ktorej sa každej dievčine rozbúši srdce. Čo odpovie Nolemu?

Začína sa jar a tú bude Célie tráviť spoznávaním zemských v ich kmeňovej osade. Prv ako sa vydajú na túto púť, zúčastní sa aj ona obradu spojenia Naly a Natuho v osade vzdušných.

A čo ak sú rany, ktoré sa nikdy nezahoja? To je otázka, ktorú si Célie kladie, keď sa o slovo prihlási rodinné tajomstvo nenaplnenej lásky. 

Aurora: 78 - 83 kapitola

Célie a Nole podstupujú skúšku lásky - nájsť a vstúpiť do samého srdca Thary lásky. Ako im to pôjde? A aká vôbec je Thara lásky? Aký bude dar ich láske, ktorý tu na nich čaká?

Pri návrate z Thary lásky ich zastihne búrka, ktorú prečkajú v jednom dome Mhenea. Célie tu spoznáva mladú nešťastnú dievčinu. Prvý krát zažíva silný vhľad čo v skutočnosti mladá žena potrebuje a necháva sa ním viesť.

V nečakanom rozhovore s Timom Célie dochádza k dôležitému poznaniu rodinnej histórie. Čo všetko budú ale tieto odhalenia znamenať pre ňu samú? 

Aurora: 84 - 89 kapitola

Célie nachádza záhadné jazierko, do vôd ktorých sa jedného dňa ponára. Túži v ňom zmyť všetky ťaživé pocity, čo ju opantali pri odhalení rodinného tajomstva.

Ona a Nole nakoniec celkom neplánovane podstupujú jednu z najťažších skúšok, ktorá ich môže stáť aj život.

A kde strávi Célie ďalšie obdobie? Tentoraz toto rozhodnutie prenechávajú na ňu, čo v nej vyvolá hodne zmätku. Kým žila na pevnine, nik sa jej nepýtal, ako by chcela prežiť svoj život. Uvedomuje si, že tento rozmer slobody je pre ňu nový. 

Urobte si lahodný čaj, doprajte si chvíľku a ponorte sa do príbehu