Ako si vybrať ten správny životný štýl

Pre niekoho možno celkom jednoduchá otázka, pre niekoho nezmyselná, no pre niektorých to bude otázka, ktorá pomôže odhaliť i to, prečo sa necítime dobre vo svojom živote.

V tomto bode sa teda pozrieme na náš životný štýl – ako reálne žijeme. Čomu sa reálne najčastejšie venujeme a ako vyzerá náš bežný deň. Dívajte sa prosím komplexne.

Hodne vám už mohlo pomôcť a prvé uvedomenia mohli prísť ak ste sa venovali otázkam o životnom rytme. V minulom článku ste sa naproti tomu pozreli a verím i zodpovedali si otázku toho po akom živote túžite

Samotný náš životný štýl môže byť totiž ten, ktorý nás vyčerpáva. To, čo vnímam ako najpálčivejšie je naše závratne rýchle tempo a neustály tlak na super výkon.

Veľmi často je to práve o tom, a možno i vy sami často hovoríte – nemám čas. Máme naplánované také množstvo úloh, že nerobíme nič iné, ako že skáčeme rýchlo z jednej úlohy na druhú, len aby sme stihli všetko, čo je treba.

Aj keby mal deň nie 24 hodín, či 86.400 sekúnd, ale povedzme 36 hodín, tak ako dlho by ste s tým boli spokojní? Ako dlho by vám to bolo dosť? Som presvedčená, že o taký týždeň, dva by vám to znovu nebolo dosť. 

Nakoľko sa váš súčasný životný štýl líši od toho vytúženého? Možno tu vnímate až priepastný rozdiel. Ani v tomto prípade nie je nič stratené, no zároveň je dosť možné, že to bude vyžadovať sadnúť si k tomu a ujasniť si svoje priority. Zároveň určiť s akými krokmi viete práve teraz začať.

čo vyjadruje moju osobnosť? (foto zdroj: pixabay)

Kto som

Je z môjho pohľadu tou najzásadnejšou otázkou, ktorú si je potrebné zodpovedať. To ako je to dôležité uvediem na príklade. 

Ja sama som romantik, no zároveň mám hodne priateliek, ktoré milujú cestovanie. Ako romantik si rada vypočujem ich dobrodružstvá na cestách, no vôbec netúžim zažívať niektoré výzvy, ktoré na cestách zažívajú. Pre mňa by to bol príliš veľký stres. Obdivujem, ako si vedia poradiť niekedy priam v šialených situáciách. 

Kým romantik vo mne na strane jednej hovorí, že to musí byť úžasné spať na púšti a sledovať nádhernú nočnú oblohu, tak ten istý romantik vo mne chce mať pri tom po svojom boku muža. Muža – hrdinu, ochrancu, teda toho, kto ma ochráni, keď by sa situácia akokoľvek vyvinula a ja som sa necítila bezpečne. Za mňa by teda tieto dobrodružstvá boli o.k. za predpokladu, že mám po svojom boku muža, ktorý pre mňa vytvára pocit bezpečia. Darmo, romantik vo mne sa nezaprie. 

Preto, aj keď ma niektoré dobrodružné destinácie lákali, vždy tu zvíťazil vo mne ten romantik, ktorý to chce zažívať po boku niekoho dôverného

Ak by som bola viac dobrodruh, tak by som sa na tie dobrodružné cesty vybrala aj sama. To je ten rozdiel. 

Životný postoj 

Sledujte, aký prevažne máte. Je pre vás napr. čokoľvek čo sa vo vašom živote odohráva výzva, niečo s čím automaticky bojujete? Alebo postoj obete či večného záchranára? Či je to o tom večnom: “mala by som …”, “ja musím …”. V tomto bode opäť preskúmajte i svoje presvedčenia, sľuby a traumy.

Memorandum života

O čo tu ide? Je to v podstate jednoduchý zoznam, kde si uvediete všetky hlavné myšlienky, princípy ktoré sú pre vás nejakým spôsobom dôležité. Vaše memorandum odráža vaše najvnútornejšie životné hodnoty

Zapíšte si i to, čo vám robí radosť. Tieto rituály radosti potom ľahšie budete vedieť zahrnúť do svojich dní. Je dobré si ho napísať tak, aby v prípade, že sa dostanete do úzkych a neviete ako sa povedzme rozhodnúť, vám v tom pomohlo. 

Ja ako vizuálny typ, k tomu využívam obrázky, takže to moje vyzerá skôr ako mapa vízii. Mám tu obrázky, ktoré mi pripomínajú, to podstatné v mojom živote, ako napr. obrázok lesa, že je pre mňa dôležité čerpať silu, energiu no i relax v prírode. Pohrajte sa s tým, buďte tvoriví a hraví.

Na začiatok, aby ste sa vedeli “odpichnúť” si môžete aj pomôcť. Mňa pred niekoľkými rokmi oslovili talizmany Mnícha čo predal svoje ferrari (z knihy Robina Sharmu – Listy mnícha čo predal svoje Ferrari). 

Sú tu napr. také princípy ako: 

  • sila pravosti – symbol: slnko a mesiac – znamená byť pravdivá sama k sebe;
  • príjmy svoj strach – symbol: kovová lebka – zakaždým keď robíme niečo, čoho sa bojíme, berieme si späť silu, ktorú nám strach ukradol;
  • denne urob malý pokrok – symbol: pyramída – aj najmenšia akcia je lepšia ako najodvážnejšie zámery;
  • najjednoduchšie radosti života sú tie najväčšie radosti – symbol: malá mušľa – trvalé šťastie prichádza, keď sa vieme tešiť z jednoduchých radostí života;
  • dedičstvo – symbol – Tádž Mahál – pričiň sa o niečo väčšie než si Ty sama;
aké hodnoty sú pre vás dôležité? (foto zdroj: pixabay)

Prevažuje niečo? 

Preskúmajte i to, či vo vašom živote nevenujete príliš veľa pozornosti len jednej oblasti svojho života na úkor iných oblastí. Napr. celé dni trávite v práci, prokrastinujete, alebo pre vás neexistuje nič iné ako len rodina a seba dávate na 153. miesto.

Riaďte sa teda svojimi prioritami – už viete aký život túžite žiť a spísali ste si i svoje memorandum.

Radosť

  • kedy ste sa naposledy cítili šťastne?

Radosť je veľmi špecifická emócia. Môže nám mnohé odhaliť. Mimo iné i to, či ideme v súlade s našou dušou. Ak je to už nejaký ten piatok, čo ste ju naposledy cítili, je načase sa zastaviť.

Popátrajte vo svojom živote, kedy ste sa naposledy teda šťastne cítili. Čo vám robilo radosť v detstve? Čo keby ste si to práve teraz dopriali?

  • Oslavujte svoj život

No a k radosti tiež patrí i jedna otázka. A to je: kedy ste sa naposledy od srdca zasmiali.

aj keď “vonku” zúri mráz, naše srdce zostáva hrejivé (foto zdroj: pixabay)

Možno teraz z toho všetkého máte tak trošku chaos a zdá sa vám, že si toho máte až príliš veľa popísať, ujasniť si, až sa vám do toho nechce. Verte, chápem. 

Výber nášho životného štýlu je dôležitý, pretože ako už vedci odhalili, tak práve náš životný štýl zohráva dôležitú úlohu aj v našom zdraví. 

“Iba 1% ochorení súvisí s genetikou.”

Bruce Lipton

4 aspekty pre výber správneho životného štýlu

Ako teda vybrať ten správny?

Ako prvé sa teda pozrite na to “kto som” a na svoje “hodnoty”, a samozrejme vaše prirodzené rytmy, už to vám veľa napovie. 

Akýkoľvek životný štýl si potom vyberiete mal by zohľadňovať tieto štyri aspekty:

1 – čas so sebou

Akokoľvek milujeme svoju prácu, rodinu či priateľov, potrebujeme mať priestor aj pre seba. Prečo je tak dôležitý? Nuž toto je ten čas, kedy si nielen doprajeme starostlivosť o seba (ako napr. uvoľňujúci kúpeľ), no tiež čas a priestor v ktorom sa stretávame sami so sebou, v ktorom k nám môže hovoriť naša hlboká múdrosť. 

V týchto okamihoch sa ukotvujeme v otázke “kto som” a prehlbuje sa náš vnútorný mier. Ten, ktorý keď ho máme, o to menej podliehame vplyvom “vonkajšieho” sveta. Ak pre vás bolo ťažké zodpovedať na otázku “kto som” je to obzvlášť dôležitý čas. 

Pre niekoho je to ticho v modlitbe, pre iného rituál kedy berie do rúk pero a svoj denník, či okamih zastavenia sa pri východe slnka, každopádne si tento čas pre seba vyhraďme.

Najväčšie nebezpečenstvo zo všetkých, a to stratiť seba samého, sa tíško deje všade na svete. Žiadna iná strata neprebieha tak potichu: určite by ste si totiž všimli, keby ste prišli o ruku, nohu, päť dolárov alebo o manželku. 

Soren Kierkegaard

2 – prostredie 

Naše miesto na zemi, predstavuje náš domov, prostredie našej práce no tiež prírodu. 

Príroda 

Má na nás neuveriteľne magickú moc. Všetky závažné rozhodnutia priznávam, robím v lone prírody. Je to miesto kde sme obklopení samotným pulzujúcim životom a preto tieto rozhodnutia vždy smerujú k životu

Naviac vedci zistili, že zelená farba nás skutočne upokojuje, znižuje hladinu stresových hormónov a prirodzene sa prehlbuje náš dych. Príroda na nás pôsobí harmonicky a tiež vitalizujúco. Či už to bude prechádzka lesom, alebo si do svojho programu zaradíte pravidelný piknik s priateľmi je samozrejme na vás.

“Len príbytok nestačí,” povedal motýľ. “Slnko, sloboda a kvety sú rovnako dôležité.”

Hans Christian Andersen

Pracovné prostredie

Nie vždy ho vieme ovplyvniť. Myslím si ale, že vždy sú maličkosti, ktorými si ho vieme spríjemniť. 

Domov 

Je niečo, čo máme najviacej vo svojej réžii. Náš domov by mal byť bezpečným útočiskom. Áno, tento bod je práve o pocite bezpečia. Je nesmierne dôležitý. Môžete si všimnúť, že vo chvíli, keď sa cítime bezpečne, dokážeme sa skutočne uvoľniť a náš dych sa spomalí. To je ten moment, kedy aj náš smiech je skutočný. 

Náš spôsob života teda nutne musí zahrňovať aj tento aspekt, v ktorom s láskou vytvárame a staráme sa o svoje prostredie, o svoj domov. 

Cítiť sa vo svojom domove ako v tej útulnej, bezpečnej jaskyni, tam kde sa môžeme uvoľniťoddýchnuť sinačerpať nové sily. Nie každý má vo svojom príbytku kozub v ktorom môže nechať rozhorieť oheň. Ja verím, že práve oheň má na nás veľmi špecifický vplyv. Oheň pre jaskynného človeka znamenal nielen teplo, ale aj bezpečie a chutnejšie jedlo. 

Domov je útočiskom. 

3 – vzťahy a komunita

Sme sociálne bytosti a tak je celkom prirodzené, že pociťujeme potrebu niekam patriť. Opäť nám pomôžu naše hodnoty, a to hlavne v tom, akými ľuďmi chceme byť obklopení, súčasťou akej komunity túžime byť, aby sme zažívali pocit spolupratričnosti

Väčšina z nás už tento pocit zažila a tak si len spomeňte, ako ste sa pri tom cítili a na akej úrovni bola vaša energia.

Vo chvíli, kedy sa strojíme do nejakých póz, tlačíme sa do rolí, ktoré nám nie sú prirodzené, všimnime si ako moc nás to oberá o energiu. Teda dôležitý je pocit toho, že spoločnosť ktorou sa obklopujem, v ktorej trávim čas, môžem byť autentická

4 – kreativita a tvorivosť 

Nuž a sme aj tvorivé bytosti. Náš životný štýl by teda mal pamätať aj na to, aby sme mali priestor tvorivo sa realizovať

Tu sa veľmi krásne spája zvlášť ten prvý aspekt s tretím. To naše osobné, vstupuje do sveta do interakcie s druhými, a ideme s kožou na trh.

Každý z nás potrebuje vyjadriť seba, tvorivo sa realizovať. Iste, niekto viac, niekto menej, niekomu na to stačí, aby hoci len každú nedeľu upiekol koláč. 

Tento bod je teda o tom, môcť sa autenticky, tvorivo vyjadriť, prezentovať. Všimnite si ešte jednu vec. Vždy keď sme v tom tvorivom flow, sme plne ponorení v prítomnom okamihu. V prítomnom okamihu zároveň nie sú starosti minulosti ani budúcnosti. 

náš život je poskladaný z maličkostí (foto zdroj: pixabay)

Sú to maličkosti, ktoré utvárajú náš život. Utvárame si ho krok za krokom. Áno, nie vždy sa nám to darí. Občas je to až moment keď sa nám celý život rozsype ako domček z kariet, či ochorenie nás pritlačí na samé dno. Je to práve náš životný štýl, ktorý potrebujeme v takých okamihoch zrevidovať, upraviť svoje každodenné návyky. 

A pamätajme, že život je pohyb, vlna. Nechajme sa ňou unášať. Tancujte, tancujte ako o život, tešte sa, smejte, pretože ste živí.

Zu 💖

Zuzana Zrneková
Moja životná kríza sa stala mojím darom. Tento dar ma viedol späť k sebe samej, k čistej esencií môjho JA. Po “hurikáne” menom rakovina sa stalo mojou hlavnou úlohou vybudovať nový život na troskách, ktoré mi zo života zostali. Som žena, ktorá stála na prahu smrti, milujem fotenie a makrá zvlášť a mojou vášňou je tanec Viac o mojej ceste sa môžete dozvedieť tu Můj příběh si přečtěte zde >>