Spánok – náš najväčší poklad

Spánok, verím, netreba zvlášť predstavovať. Pre náš život má nesmiernu cenu. Tradičná čínska medicína ho dokonca radí na prvé miesto v otázke regenerácie a obnove našich síl.

Možno viete, možno nie, no existuje dokonca neurologické ochorenie, ktoré sa prejavuje práve tým, že pacienti nevedia zaspať. Tým, že nedochádza k regenerácii ku ktorej by inak počas spánku došlo, dochádza k veľmi masívnej degenerácii ich nervových buniek a vlákien. Život v týchto prípadoch končí zvyčajne veľmi rýchlo.

Priznávam trošku som vás chcela aj vystrašiť.

Prečo? Žiaľ bežnou praxou je zanedbávať náš spánkový režim. Možno je to tým, že ho máme zadarmo a to je často oblasť, ktorú si nevážime a myslíme si, že nemá takú cenu.

Počas spánku sa u nás vystrieda niekoľko fáz (od zaspávania, cez ľahký spánok až po ten hlboký – regeneračný) a zároveň prebehne i niekoľko spánkových cyklov. Samostný spánok má teda svoj rytmus.

A možno už vy sami viete, alebo máte čiastočne ujasnené aký je ten váš prirodzený rytmus. Teda či ste skôr nočná sovička, alebo ranné vtáča. To je niečo, čo by vám zároveň malo tiež pomôcť ujasniť si kedy by ste sa mali vybrať do postele a dopriať si spánok.

spánok – náš najväčší liečiteľ (foto zdroj: pixabay)

Kvalita spánku

Po dobrom, kvalitnom spánku sa cítime oddýchnutí a plní nových síl. Priam neopísateľný pocit, ako nám je vtedy dobre. Dobrý spánok nám prináša väčší pokoj a tiež väčšiu jasnosť mysle. Pre celý náš organizmus je to nenahraditeľný spôsob regenerácie, avšak najdôležitejšiu úlohu zohráva práve pre náš nervový systém.

Čo ovplyvňuje kvalitu nášho spánku a od čoho závisí či sa dobre vyspíme nebude žiadne tajomstvo. Verím, že všetky tieto základné „pravidlá“ sú vám v podstate známe, aj keď na ne občas zabúdame, preto nezaškodí si ich zopakovať.

Ako podporiť dobrý spánok:

  • rešpektujte svoj vnútorný životný a teda aj spánkový rytmus;
  • za spálňu vyberte miestnosť, ktorá je v čo možno najpokojnejšej časti vášho domu či bytu;
  • umiestnite posteľ mimo prievanu a mimo pomyselnej priamky na trase okno – dvere;
  • pri umiestnení postele ešte zostaneme – vyhnite sa tzv. polohe „mŕtveho muža“ – ide o spôsob uloženia postele, kedy nohy smerujú priamo do dverí;
  • doprajte si kvalitný matrac;
  • vo svojej spálni sa vyhnite umiestňovaniu elektroniky, aj keď je dobrý sluha, v tomto prípade je namieste obozretná striedmosť;
  • dnes už nie je ničím výnimočným keď je k spálni priradený osobitný šatník (ako miestnosť) – ak máte túto možnosť zvoľte radšej ju, ako zapratať spálňu nábytkom;
  • dôležitým ukazovateľom je tiež teplota v miestnosti – vo všeobecnosti sa odporúča nižšia teplota ako moc prehriata izba, už naše staré mamy to vedeli, že nie je nič lepšie ako dobre vyvetraná izba;
  • zabudnite na ťažkú večeru a ideálne 4 hodiny pred spánkom už nejedzte;
  • po 19-tej hodine už nepite väčšie množstvá vody;
  • cca hodinu pred spaním už nepozerajte do monitora, vyhýbajte sa pozeraniu ťažkých filmov – thrilery, detektívky, horory a pod., avšak ani náročné dokumentárne seriály sem nepatria (hoci práve v tomto čase sa vysielajú), toto rovnako platí aj pre čítanie kníh;
  • vyhnite sa najčastejšej chybe v spánkovom režime – je ňou určitá domnienka, že cez víkend dospím čo som cez týždeň „nestihla“. Je to veľmi mylná predstava. Spať o pol hodinu či hodinu dlhšie je v poriadku, no určite nie o tri hodiny, to už môže spôsobiť následne i bolesti hlavy, celkovú únavu a malátnosť;
  • zabudnite rovnako na kalíšok alkoholu – ten v skutočnosti narúša spánkový režim;

Toto sú v podstate základné predpoklady pre dobrý spánok. A ruku na srdce, čo z toho „dodržiavate“?

Pozrime sa však ešte na niekoľko ďalších:

  • svetové strany: toto je už niečo, čo môže byť skutočne oriešok. Vo všeobecnosti sa odporúča, aby hlava spiaceho smerovala na sever. Zabezpečiť to však zvlášť v takých minibytoch môže byť hotový hlavolam. Jedna zo škôl feng shui (škola kompasu) hovorí i o tom, že to na akú stranu má spáč hlavu je individuálne a že nie je nutné, aby to bol vždy sever. Pri tejto metóde je podstatný dátum narodenia. Dokonca tak môžeme podporiť prúdenie určitých kvalít do nášho života. Môžeme tak do svojho života podporiť prúdenie šťastia, zdravia, harmónie či jasnosti.
  • čelo postele: teda jeho tvar má byť harmonický a celistvý, na partnerstvo nepôsobí podporne ak stredom vedie oddeľujúci zárez (obdobne platí aj pre ťažké trámy, ktoré akoby preťali stred postele), či také pri ktorom je jedna strana vyššie ako jeho druhá strana.
  • rozmery postele: poznáte pomer zlatého rezu? Toto číslo je hodné zapamätania si – 1,618. Pri rozmeroch postele v prvom rade berte do úvahy pomer vnútornej dĺžky a šírky postele, následne pomer strán matracu a napokon vonkajšie rozmery. Napr. ideálne rozmery by mohli byť tieto: dĺžka: 189-198 cm x šírka: 167-177 cm, alebo dĺžka: 210-220 cm x 189-198 cm šírky.
  • geopatogénne zóny, Hartmanové a Curryho pásy, spodné vody: toto je už otázka značne kontroverzná. Na strane jednej sú priam fanatickí zástanci tejto pravdy, na strane druhej jej odporci označujúci to celé za hlúposť. Serióznych vedeckých štúdií je pramálo.

Je to už veru pekných pár rokov, keď jedna moja vtedajšia kolegyňa prerábala starorodičovský dom. Cieľom bolo pretvoriť dovtedy nevyužívané podkrovie, tak aby obe deti už mali samostatné izby. A tak v tom tvorivom procese ako by mali tie nové izby byť a vyzerať mi priznala aj jednu svoju skúsenosť. Keďže nejaký čas predtým hľadali spôsob ako by bez tejto nákladnej prerábky usporiadali izby inak, aj synovi zmenili umiestnenie jeho postele. Došlo však k tomu, že syn začal byť námesačný. Len vtedy. Nie raz ho našli prechádzať sa duchom neprítomne po záhrade, ba dokonca chodil aj po okraji vane.

A tak umiestnenie postele opäť zmenili a akoby čarovným prútikom jeho námesačnosť zmizla.

Či už je pravda taká či onaká, isté je jedno. Ak sa doma nevyspíte moc dobre, no hoci len na noc odídete z domu, spíte niekde inde a vyspíte sa lepšie, tak zvážte i túto možnosť.

Ja sama za seba môžem povedať, že odkedy som do nášho domu dala prístroj Somavedic (ten by mal eliminovať i elektrosmog) spí sa mi o dosť lepšie.

niektorí sa naučia pracovať so snami tak, že v snoch nachádzajú riešenia (foto zdroj: pixabay)

Spánok a únava

Pre mňa bol ten obrat, práve to, že mi mnoho klientov pri procesoch The Journey sotva si sadli, zatvorili oči a ako tak sa uvoľnili, pomaly zaspali, ma viedlo na mojej vlastnej ceste k tomu, byť viac pozorní k sebe a svojim základným potrebám. Čo nám teda nedostatok spánku prináša:

  • znížená koncentrácia až jej poruchy;
  • zníženie reaktívneho času;
  • zníženie funkcií pamäte – hlboký spánok priamo súvisí s našou dlhodobou pamäťou;
  • zvýšená ospalosť až malátnosť počas dňa;
  • poruchy vnímania až halucinácie – či už zrakové, alebo sluchové;
  • predráždenosť až depresie;
  • chvenie až tras svalov a rúk;
  • oslabenie imunitného systému;
  • neprimerané chudnutie alebo naopak priberanie na váhe;

Chcela by som sa dotknúť ešte jedného bodu, čo sa spánku týka. Verím, že je to naozaj zásadné. Pozorujem, že je dosť tých, ktorí cítia, že niečo s ich životom nie je tak celkom o.k., hoci navonok môže náš život vyzerať ideálne. Často vieme veľmi presne povedať čo nechceme, čoho už máme tak akosi dosť. No pri otázke „Po čom skutočne túžiš?„, je odpoveď nejasná a váhavá.

A tak sa vydávame na cestu hľadania a objavovania čo je to ono. Viem to, lebo aj ja som si prešla takou cestou.

Chceme a túžime sa naladiť, rozpoznať, zacítiť čo je to pravé. Má to ale jeden háčik. Ak sme sa x rokov učili ako nepočúvať seba, ako potreby všetkých naookolo sú dôležitejšie a tie naše, často i tie primárne, potlačujeme ich, či ignorujeme, tak to chvíľu potrvá. Prečo o tom píšem? Pretože som sa práve často stretla s tým, že ľudia chcú načúvať svojej intuícii, počuť ten jej jasný hlas, a pritom sú tak vyčerpaní, unavení, nevyspatí a dehydrovaní, že telo má čo robiť, aby nás udržalo v akom – takom režime.

Naučila som sa, že telo a duša idú vždy ruka v ruke. Tak ako myseľ a emócie tvoria jednu dvojičku, tak telo a duša tú druhú. Ako chceme počuť hlas svojej intuície, keď svojmu telu nedoprajeme oddych?

Spánok je najlepšia meditácia

Dalajláma

Prakticky

Už sme si povedali ako podporiť dobrý, kvalitný spánok. Možno si kladiete otázku, keď večer pred spaním už nemám pozerať do monitoru, v telke tiež nič moc nie je čo pozerať, tak čo teda večer, ako sa naladiť na dobrý spánok. Fantázii sa medze nekladú, môžete si napr. urobiť partnerskú masáž, urobiť si trošku netradičný večer, …

vytvorte si svoj večerný rituál

Čo by to tak mohlo byť? Zásada číslo jedna je, aby ste sa cítili príjemne a podporili uvoľnenie, jednak to psychické, tak to fyzické. Asi ste si všimli, ako príjemne vás uvoľní dobrý teplý kúpeľ. Zrejme sa však nebudete kúpať každý večer, no na tento účel môžete využiť sprchu.

Využite na pomoc k tomu svoju myseľ. Ako? Nuž s každou kvapkou ktorá sa jemne dotýka vášho tela nechajte rozpustiť všetko napätie, všetky starosti uplynulého dňa. Nechajte aby ich zmyli.

S každou kvapkou tiež nechajte odísť všetky role, do ktorých ste chtiac nechtiac počas dňa vplávali. Teraz je čas nechať ich prosto ísť. Teraz ste len vy. No a potom môžete s láskou dopriať svojmu telu výživu cez váš obľúbený telový olej či balzám.

Zaslúžite si to, dotýkajte sa svojho tela s láskou, príp. si doprajte partnerské láskavé pohladenie.

Viem, že väčšina z nás je asi navyknutá na večerné sledovanie televízie. No existuje toľko možností. Čo tak pre zmenu vziať do rúk knižku, či zahrať sa spoločenskú hru? So zmenou tohto návyku sa dá začať tak, že jeden večer v týždni si vyhradíme na iné aktivity.

Spánok je taký malý zázrak a úžasné na ňom je, že ho máme k dispozícii každú jednu noc. A áno, dnes už o spánkovej hygiene je celá veda. Dnes už máme možnosť upravovať svetlá a svetlá na elektronických zariadeniach vo večerných hodinách tak, aby nás ľahšie pripravili na nočný spánok.

Nenechajme sa okrádať o blahodárne účinky spánku a ani sami sa o ne neoberajme.

Majte nádherné sny

Zuzana Zrneková
Moja životná kríza sa stala mojím darom. Tento dar ma viedol späť k sebe samej, k čistej esencií môjho JA. Po “hurikáne” menom rakovina sa stalo mojou hlavnou úlohou vybudovať nový život na troskách, ktoré mi zo života zostali. Som žena, ktorá stála na prahu smrti, milujem fotenie a makrá zvlášť a mojou vášňou je tanec Viac o mojej ceste sa môžete dozvedieť tu Můj příběh si přečtěte zde >>