Kvalita života a životný štýl

Ako reálne žijeme? Aké tempo riadi náš život? Je to večná naháňačka za splnením úloh na našom nekonečnom TO DO liste? Alebo sa motkáme bezcieľne životom čakajúc na x-té znamenie? 

Čo v skutočnosti určuje kvalitu nášho života, náš životný štýl, je to čo prevažne reálne robíme, čomu sa venujeme, akými myšlienkami sýtime svoju myseľ, čomu napokon veríme.

Pozrieme sa teda na niekoľko podstatných bodov, ktoré nám pomôžu ujasniť si, nielen to, ako na tom som, no tiež po akom životnom štýle túžim, i prvé kroky k nemu.

Priority & hodnoty

Tento rok sa postupne venujeme 12-tim oblastiam života. Dalo by sa povedať, že podstatné jadro už máme za sebou. Postupne sme prechádzali tieto oblasti: 

  • zdravie a vitalita
  • myseľ a vedomosti
  • emócie
  • moje najlepšie JA
  • spiritualita
  • láska & partnerstvo
  • predkovia & potomkovia
  • medziľudské vzťahy & priateľstvo
  • práca & sebarealizácia
  • financie 

Všetky sú pre nás dôležité

Niektoré viac, niektoré menej. To čoho sa v tomto bode dotkneme sú naše hodnoty a priority. Je dosť možné, že pre vás je dôležitá rodina, no pritom môžete zabúdať na seba, na čas dopriať sebe samej láskyplnú starostlivosť. 

Ak ste si prechádzali od začiatku roka aj 12-timi otázkami, a svoje odpovede ste si zapisovali, odporúčam pozrite si zvlášť odpovede na otázku č. 5 – t.j., aká je v danej oblasti tá moja najkrajšia vízia. Druhá otázka, ktorá je potom tou top otázkou je otázka prečo – otázka č. 6: prečo to vlastne chcem?

na cestu životom sa občas hodí mať dobrú mapu (foto zdroj: pixabay)

Možno si budete chcieť zostaviť svoj vlastný rebríček dôležitých oblastí vášho života, pretože tento vám úplne nevyhovuje. Ja sama som dlho hľadala takúto “mapu” k životnej harmónii a práve týchto 12 životných oblastí mi od prvého momentu sadol. 

Narazila som naň v podstate náhodou, keď som hľadala inšpiráciu pre môj bullet journal. Celý minulý rok som ich skúmala a zistila, že áno, toto mi sedí a dáva zmysel. Jediné čo som upravila bola siedma oblasť – predkovia & potomkovia, kde pôvodne bola len téma detí, a náš vzťah k nim. Cítila som však, že takto mi to sedí viac. 

V tomto kroku je teda podstatné jedno. Mať jasno vo svojich hodnotách a určiť si priority, teda ak by ste tieto hodnoty mali zoradiť do rebríčka, čo by bolo na najvyšších priečkach a čo nižšie. 

Prevažuje niečo? 

12 oblastí života tvoria v našom živote harmóniu. Práve táto 11-ta oblasť začína ale skladať celú skladačku dokopy, obraz nášho života sa začína jasne črtať, kruh sa uzatvára.

Možno to ako aktuálne žijete nie je to, po čom túžite, možno nevidíte ten prvý krok, ktorý by bolo najlepšie urobiť. Podstatné je, či vôbec viete definovať akým životným štýlom by ste chceli žiť

Pre niekoho je prioritou cestovanie a je preňho dôležité spoznávanie nových krajín, nových ľudí. Je to trošku paradox, pretože ja sama nie som cestovateľka, napriek tomu mám vo svojom okolí hodne týchto ľudí. 

Možno si uvedomíte, že v téme myseľ & vedomosti ste si ujasnili získať nejaké nové vedomosti, zručnosti a návyky, ktoré sú pre vás zvlášť dôležité a zaberú vám viac času a aktuálne je to pre vás priorita.

Ja sama som dlhé roky žila len pre prácu. Stálo ma to nakoniec takmer život. Áno, dnes môžem povedať, že zhubný nádor, ktorý narobil vietor v mojom živote, mi ho v skutočnosti zachránil. Bol to budíček.

občas ho potrebujeme všetci – budíček a práve tie kritické momenty majú tento potenciál (foto zdroj: pixabay)

A tak v tomto bode tou druhou podstatnou, sa stáva jednoduchá otázka: Prevažuje niečo?

Je niektorá oblasť, ktorá výrazne preberá vládu nad vašim životom? Z krátkodobého hľadiska je to v poriadku, sú momenty v živote, kedy to tak prosto je. No z dlhodobého hľadiska je to cesta k vychýleniu sa z rovnováhy. 

Životný postoj

Aký je ten váš prevládajúci?

Určite ste sa už niekedy stretli s ľuďmi, ktorým hovorím veční frfľoši. Nech sa čokoľvek udeje, budú hľadať nejakú chybu, prečo to nie je dobré, budú hľadať nejaké “ale”. 

Druhý extrém je, zo všetkého si robiť žarty. Pozorujem, že v tomto prípade akoby to týmto ľuďom pomáhalo prekonať aj náročné okamihy, no nie vždy je to vítané v okolí.

Možno váš prevládajúci životný postoj určuje veta: “Život je boj”. Ak by ste mali v jednej vete vyjadriť váš prevládajúci životný postoj, ako by znela?

Každý z nás si osvojil nejaký životný postoj. Sami najlepšie viete ako sa vám s ním žije. Je možné ho zmeniť? Áno, je a vôbec nie je potrebné čakať na katarzné okamihy, keď sa celý náš život prevráti hore nohami. Ako bytosti s vedomím, sa môžeme pre zmenu aj rozhodnúť. Chvíľu to trvá, no prečo sa nevydať touto cestou, ak nie sme spokojní s tým aký život žijeme?

Tešiť sa z maličkostí, vedieť si vychutnať aj jednoduché veci, jednoduché okamihy nedeľných raňajok, keď za oknami si bláznivý vietor s neutíchajúcim dažďom dávajú preteky? Áno, je možné cítiť vďačnosť aj v takých chvíľach. 

Uvediem ešte jeden príklad, ak vo vašich hodnotách, zaujíma príroda a úcta k všetkému živému popredné miesta vášho hodnotového rebríčka, môže vás to ťahať napr. k slow fashion, vegánstvu, či len jednoducho bude pre vás dôležité uspokojovať svoje potreby z lokálnych zdrojov. Toto sú životné štýly, ktoré budú zároveň hodne ovplyvňovať napr. aj váš spôsob narábania s peniazmi, či aké vedomosti a zručnosti si budete chcieť osvojiť. 

Život je pohyb a zmena 

Nie všetky zmeny ktoré nám do života vstupujú sú príjemné a nie všetky vieme ovplyvniť. I tu je to práve náš prevládajúci životný postoj, ktorý nám na tejto ceste pomáha, no zároveň je možné načrieť do hlbín o akých sme ani netušili, že v sebe máme. Práve vtedy objavujeme ten náš skrytý potenciál, dary a talenty o ktorých sme často ani len netušili.

Náš svet sa mení. Či sa nám to páči alebo nie. 

Tým odrazovým mostíkom môže pre nás byť uvedomenie si rytmov života. Nejde len o to, či ste ranné vtáča alebo nočná sova, čo samé o sebe bude vplývať na váš životný štýl. Nočná sovička, jednoducho ranostajom nebude. Vo chvíli keď sa bude silou mocou snažiť prelomiť svoje prirodzené nastavenie, koleduje si o problém. 

Ja sama som sa dlho tlačila do toho byť ranostajom. Toľko som čítala a počúvala o úspešných ľuďoch, ktorí vstávali na svitaní, či ešte pred ním. No prišla som na to, že mi vyhovuje rytmus slnka. Áno, sú dni keď potrebujem viac spánku a sú dni, kedy vstanem aj tesne pred východom slnka. 

príroda je náš veľký učiteľ (foto zdroj: pixaba)

Ak je aj pre vás prirodzené zladiť sa s rytmom slnka, asi už tušíte, že inak je to v lete a inak v zime. No a pokiaľ pracujeme štýlom od – do, nemusí to celkom podporovať tieto naše prirodzené rytmy.

Deň a noc je ten naprirodzenejší rytmus, ktorý ovplyvňuje náš život. Žijeme v podnebí, kde sa naviac striedajú štyri ročné obdobia. Ukazuje nám to, prirodzené zmeny. Čudujeme sa, keď sa rovnováha vychýli, keď tak ako v posledných rokoch sa takmer stráca nádherné obdobie jari a jesene. 

Sme však živé bytosti, darmo si myslíme, že sme niekde na vrchole, nie sme Bohovia. Aj keď sme si poriadne podpílili konár na ktorom sedíme, bez prírody jednoducho neprežijeme. Rovnováha sa vychýlila. Máme len jednu Zem, a to ako dobre sa bude mať naša Zem, tak dobre sa budeme mať aj my. Je teda najvyšší čas zobudiť sa. 

Kvalita života

Je hodne tých, ktorí zbohatli v skutočnosti na drancovaní prírodných zdrojov. Dopriali si vymoženosti o ktorých sa bežným ľuďom ani len nesníva. No čím som si nie istá je, či im to skutočne pridalo viac šťastia a spokojnosti v živote. 

Pozorujem, že sa rodí nová generácia podnikateľov, ktorí nepotrebujú silou mocou rýchlo šup šup zbohatnúť a za mnou potopa. Nepotrebujú ohromné vily, najsuper auto, či najluxusnejšiu možnú dovolenku. Dôležité je pre nich niečo iné. 

Všímam si, že oveľa viac si vážia jednotlivé okamihy života, možnosť cestovať, pričom väčšina z nich si prenajme jednoduchý príbytok, žiaden predražený hotel. Radšej pri tom mori strávia dlhší čas, skúmajú miestne zvyky, jedlo, jednoducho si s vďakou užívajú tieto momenty. Uvedomujú si, že zdravý vzduch v pľúcach je viac ako najluxusnejšie šaty, že menej, je niekedy viac. Sú oveľa viac spätí s prírodou.

Nie, nechcem aby to vyznelo, ako veľmi často sa to prezentuje v rozprávkach, že bohatstvo je niečo zlé, pretože ten bohatý je vykreslený ako lakomec a vyslovene zlý a neprajný človek, pričom ten chudobný je zosobnením dobra a láskavosti. Mať dostatok peňazí na účte, môcť si dopriať kvalitné veci, či vzdelanie by nemala byť výsada len malej hŕstky ľudí. 

Takže, v tomto bode je dôležité ujasniť si, čo pre nás samých vôbec znamená kvalita života, pretože každý z nás si pod tým môže predstaviť niečo úplne iné. Do tejto oblasti samozrejme patrí aj to aký domov upednostňujeme, možno si uvedomíte že ste viac minimalisti, alebo naopak zberači všetkého možného, lebo veď čo ak by sa to raz hodilo.

12 otázok 

1. Čo prvé sa vám vybaví keď sa povie kvalita života / životný štýl? 

Je dosť možné, že vám hneď naskočia prvé myšlienky, vety, či len nejaký obraz. Prosím zaznamenajte si to. Poznačte si to prvotné. 

2. Čo pre vás kvalita života / životný štýl vôbec znamenajú? 

Preskúmame myšlienky. Poznačte si tak ako vám to v mysli vyskakuje. 

3. Čo pri tom cítite? 

Sledujte čo cítite, keď sa vôbec touto témou zaoberáte. Opäť len si poznamenajte jedným, či dvomi slovami emóciu ktorá je najsilnejšia. 

4. Čo vnímate vo svojom tele? 

Rovnako by sme sa mohli spýtať aj kde v tele cítite danú emóciu najsilnejšie? Ako vaše telo pri zmienke kvalita života / životný štýl vôbec zareagovalo? 

Tak napr., prvé čo vám napadne je nanovší model auta Tesla, v mysli ho priam vidíte, cítite vzrušenie a nadšenie, ktoré prechádza celým vašim telom; 

Aj keď je niekedy ťažké oddeliť to takto po kúskoch – teda prvotná reakcia – myseľ – emócia – telo, odporúčam si to vyskúšať. Sledujeme nimi to, čo pre vás daná téma vôbec znamená. A presúvame sa k piatej otázke. 

5. Aká je moja najkrajšia vízia?

Aký je ten ideál čo sa týka toho vášho vysnívaného životného štýlu? Pustite sa do písania a spolu s tým, ako píšete si predstavujte daný ideálny stav. 

náš vytúžený živoný štýl by v nás mal vzbudzovať pocity, ktoré podporujú náš životný entuziasmus (foto zdroj: pixabay)

6. Moje prečo – prečo to vlastne chcem? 

Takže prečo to vlastne chcete? Zamyslite sa zároveň aj nad tým, čo sa stane ak tento ideálny stav dosiahnete a čo sa stane ak nie, ak váš život bude prosto bežať tým doterajším spôsobom a smerom. 

7. Aká je moja motivácia? 

Tieto dve otázky – teda naše prečo a motivácia, sú takou dvojičkou, no zároveň je to ten pevný bod o ktorý sa môžete oprieť v náročných momentoch. 

8. Aký je ten prvý krok, ktorý môžem práve teraz urobiť?

Hodne ste si už toho ujasnili a teraz to prichádza. Táto otázka by tiež mohla znieť: 

Čo je tá najjednoduchšia vec, ktorú môžem práve teraz urobiť? 

Malo by to byť niečo, čo v pohode viete zrealizovať do 12 hodín. Zapíšte si to, tak, aby ste si potom mohli označiť splnené. Ten prvý krok, zvyčajne býva aj najťažší a preto je dôležité venovať mu pozornosť. Ak ho budete vidieť napísaný na papieri a naviac odškrtnutý ako splnený, budete vedieť, že aj tie ďalšie kroky môžete dosiahnuť, aj keď budú možno náročnejšie.

napr., ste si uvedomili aké je pre vás dôležité tráviť čas vonku v prírode, v tomto bode teda si môžete otvoriť svoj diár zhodnotiť, ako môžete upraviť svoj “rozvrh” aby ste viac podporili túto svoju potrebu;

9. Aký nový návyk môžem v najbližších 28 dňoch zaviesť do svojho života? A aký návyk zároveň púšťam? 

Takže čo počas nasledujúceho obdobia môžem každý deň urobiť, aby som sa priblížila k svojmu ideálu? 

10. Ako to bude vyzerať po zavedení týchto zmien v mojom živote v tejto oblasti? 

Teraz sa opäť trošku zasnívajte. Ak úspešne zavedieme nový návyk a jedného sa na oplátku vzdávate, ako to bude vo vašom živote vyzerať? 

11. Aké by bolo moje nové “heslo”, vyhlásenie v danej oblasti? 

Ujasnite si, čo pre vás životný štýl znamená, formulujte svoju jasnú a podpornú vetu (v pozitívnom znení), mala by s vami rezonovať na najhlbšej úrovni, napr.: 

Dýcham – žijem – som.

12. Aké to bude o mesiac – tri – šesť – dvanásť?

Je to taká malá kontrola. Na chvíľu si zatvorte oči a ponorte sa do toho, ako to bude vyzerať mesiac od dnešného dňa, a ako o tri, šesť a dvanásť mesiacov. 

Zároveň si poznačte aj vo vašom diári takú malú kontrolu o mesiac – tri … Ide o to, že keď uplynie tých prvých 28 dní, tak sa na chvíľu zastavte a zamyslite sa, čo reálne vám nový návyk priniesol a aký nový návyk môžete do svojho života zaviesť (na oplátku, aký návyk/zlozvyk zároveň púšťate). 

práve teraz je ten najlepší čas zasiať semienko – zámer pre náš ďalší život, pokojne sa inšpirujte, no jadro by malo vychádzať z nás samých (foto zdroj: pixabay)

Záverom:

Pôvodne som chcela písať o hygge. Je to životný štýl, ktorý ma posledné roky tak nejako uchvacuje, upokojuje, je ako návrat do láskavého náručia, ako návrat ku koreňom. 

Možno vás láka životný štýl dobrodruha, cestovateľa, no možno len ten celkom obyčajný v kruhu vašej rodiny a priateľov. Každý z nás má ten svoj. Jedinečný. Podstatné je, aby nás nevyčerpával, naopak aby podporoval našu energiu, našu spokojnosť v živote. 

Treťou témou v tomto cykle boli emócie, a tu tá podstatná otázka bola, čo chcete vo svojom živote cítiť. Aký životný štýl vám v tom pomôže? 

Nie všetky zmeny ide urobiť zo dňa na deň, niektoré chcú čas, no a na niektoré zmeny potrebujeme dozrieť. Práve teraz je však ten najlepší čas. Jeseň pomaly dozrieva a podľa kalendára prírody je práve jeseň najvhodnejším obdobím roka na iniciáciu zmien v našom živote. 

Možno ste tak ako ja, vždy považovali jar za tú, u ktorej sa všetko začína. Lenže biologický rytmus roka je trošku iný. Najlepšie to vystihla Blanka Vun Kannon vo svojej knihe Návrat domu (vrelo odporúčam):

“Biologický rok začína na jeseň, keď v prírode dochádza k obrovskej transformácii. Príroda upratuje, pretože padá lístie a odumierajú časti rastlín, ale v rovnakú chvíľu už tiež zakladá na nové. Prebieha ruja vysokej zveri a spadnuté semená rastlín sa zahniezďujú v zemi, aby sa mohla koncom zimy začať aktivovať a klíčiť. Príroda odhadzuje, čo nepotrebuje, a iniciuje zárodky nového života pre ďalší rok.

Jeseň je tak najlepšie obdobie roka na zahájenie zmien v našom živote.“

Blanka Vun Kannon – Návrat domu

Čo teda keby sme to semienko vo forme zámeru kde chceme byť za rok, aké ciele sú pre nás dôležité zasiahli práve teraz? Čo keby práve teraz sme si ujasnili, čo je pre nás v živote skutočne dôležité, aké hodnoty vyvierajú z nášho srdca, aký život to vlastne túžime žiť?

Majte nádherný deň

Zuzana

Zuzana Zrneková
Moja životná kríza sa stala mojím darom. Tento dar ma viedol späť k sebe samej, k čistej esencií môjho JA. Po “hurikáne” menom rakovina sa stalo mojou hlavnou úlohou vybudovať nový život na troskách, ktoré mi zo života zostali. Som žena, ktorá stála na prahu smrti, milujem fotenie a makrá zvlášť a mojou vášňou je tanec Viac o mojej ceste sa môžete dozvedieť tu Můj příběh si přečtěte zde >>