Čas či peniaze?

Peniaze stratili svoju hodnotu, nič neznamenajú. K svojmu životu ich nepotrebujete. Hodnotou sa stáva čas. Ľudí – lacnej pracovnej sily – je na našej planéte viac ako dosť. Mocní – bohatí – ovládajú a poťahujú nitkami sveta zo svojej zóny bezpečia.

Takýto príbeh rozpráva film Vymedzený čas (In Time). Ak ste ho ešte nevideli, venujte mu svoj čas. Ponúka trošku nevšedný pohľad a zároveň pozýva zamyslieť sa nielen nad hodnotami ale i na fungovaní nášho sveta, ktorý ovláda hŕstka ľudí.

Začína slovami:

„Nemám čas. A nemám čas zaoberať sa tým, ako k tomu došlo. Prosto to tak je. Sme geneticky upravení, tak aby sme v 25-tich prestali starnúť. Problém je, že potom žijeme len rok. Pokiaľ nezískame viac času. Čas je teraz naša mena. Zarobíme si ho a utrácame. Bohatí môžu žiť večne. My ostatní .. prial by som si prebudiť sa a mať viac času ako má deň hodín.“

A do zvláštnej reality nás vťahuje aj úvodný rozhovor matky so synom. Syn sa pýta: „Koľko máš?“ a matka odpovedá: „Tri dni, necelé. Polovicu dlžíme na nájomnom, 8 hodín za elektrinu a ešte je tu tá pôžička“.

Áno, je to trošku iný svet. No je až tak iný, ako žije väčšina obyčajných ľudí dneška? Väčšina obyčajných ľudí chodí do práce, aby si zabezpečila svoje každodenné potreby, šetrí aby raz či dvakrát do roka mohla ísť na dovolenku k moru.

Čo keby ste za kávu nezaplatili 4,00 € ale 4 minúty z času svojho života? A koľko ľudí dnes reálne pracuje hodinu svojho času, aby získali tie 4 eurá?

Keby som tento článok písala pred niekoľkými mesiacmi, bol by zrejme iný. No vnímam, že náš svet sa mení. Nie je to len pre celú túto neistú situáciu okolo pandémie. Vnímam, že čoraz viac sa o slovo hlási aj naša Matka Zem. Pridlho sme ignorovali jej hlas.

A tak sa môže stať, že hodnotou nebude ropa či zlato, ale tú najväčšiu hodnotu bude mať čistá voda a čas, ktorý nám zostane.

čo keby ste za šálku kávy nezaplatili 4 €, ale 4 minúty z času svojho života? (foto zdroj: pixabay)

Môj otec ma naučil 2 zásadné veci. Tú prvú som vám už prezradila: „Nech robíš čokoľvek, rob to poriadne.“ No a tá druhá je:

Kupuj len to, na čo máš.

Vladimír Zrnek

Veľmi jednoducho povedané, ide o to zbytočne sa nezadlžovať. Dnes to znamená hlavne nebrať si úvery na veci, ktoré skutočne nepotrebujeme. Opäť sa tak dostávame k našej starej známej téme: hodnoty. Áno, mať jasno v hodnotách nám pomáha v rozhodovaní a každý jeden nákup, aj ten online je v skutočnosti istým spôsobom voľbou, rozhodnutím.

Ak máme jasno vo svojich hodnotách, teda v tom, čo je pre nás skutočne dôležité, oveľa menej podliehame napokon aj stratégiam marketingu, ktoré hrajú na naše emócie.

Tým najčastejších zdrojom peňazí je naša práca, ktorej sme sa venovali v minulom článku.

Som presvedčená, že viac a viac bude záležať na kvalite práce. Veď ako dlho a kvalitne budete vedieť odvádzať svoju prácu, ak ju nemáte radi? Ako dlho bude ubíjať vašu dušu napr. predaj výrobkov, o ktorých viete, že sú robené len tak, aby vydržali nutnú garanciu?

Niekde v hĺbke to vaša duša predsa vie, že je to nezmysel, vie že je zbytočné pachtiť sa v práci za pár peňazí, aby ste dookola museli kupovať nové a nové veci, pretože tie pôvodné sa kazia pre nízku životnosť.

Sľub chudoby

Nie je ničím výnimočným, rovnako ako ani silne vryté presvedčenia, že peniaze sú niečo zlé, kazia charakter, sú špinavé a … doplňte si to svoje. A nie, netýka sa len mníchov.

Presvedčenia a sľuby sú záludná vec, žijú si svojim vlastným životom. Často bez toho aby sme si ich uvedomovali. Možno to poznáte sami. Len čo dostanete viac peňazí, potrebujete ich tak nejako „upratať“, inými slovami minúť. Kým ich máte cítite nepokoj, necítite sa v bezpečí.

Každý z nás má tú svoju hranicu, pri ktorej sa cíti komfortne, bezpečne. Pokojne si predstavte ako máte práve teraz v peňaženke povedzme 200,00 €. Možno je to suma, ktorú bežne v peňaženke mávate a ste v pohode. Čo tak 500,00 €. Alebo rovno 1.000,00 €. Viete si vôbec predstaviť, že by ste bežne mali v peňaženke tisícku? Čo pri tom cítite?

Dve strany jednej mince

Čo tak pozrieť sa na celú záležitosť nielen okolo peňazí z trošku iného pohľadu? Berte to prosím ako malé cvičenie, malé zamyslenie, dovoľte si však otvoriť sa tomu.

Príjem & prijímanie

Čo cítite keď dostávate dar? Ak máme sviatok, je celkom prirodzené, že nejaký ten darček, milé slovo sa nám dostane. Ako sa pri tom cítite? Ako napr. prijímate komplimenty? Že s peniazmi nijako nesúvisia? Ale s tým nakoľko vnímame svoju vlastnú hodnotu áno. Viete prijímať s vďakou? Alebo to zhadzujete so slovami, to nestojí za reč, nemal si si robiť starosti?

Možno v súčasnej dobe nemáte príjem ako by ste si priali. Keď vám cinkne výplata, čo cítite? Je tam vďačnosť, alebo už myslíte na to, že je toho málo, že vám opäť raz po zaplatení všetkých účtov zostane mizivých pár eur?

Výdaj & dávanie

A ako to máte s výdajom? Len čo príde výplata tak už bezhlavo míňate? Ako ste na tom s dávaním darčekov, či milých slov?

Pokojne si vyskúšajte aj na svojom tele, ako reaguje na dávanie a prijímanie. Je to veľmi jednoduché cvičenie, no dúfam, že sa mi ho podarí zrozumiteľne opísať.

Či už v sede alebo v stoji, začnite tým, že si ľavú ruku položíte na svoje srdce. Pravú natiahnite pred seba, dlaňou smerom hore. Na chvíľu si zatvorte oči. Potom pomaly pritiahnite svoju pravú ruku k sebe, svojmu srdcu, stále dlaňou hore, akoby ste v tej dlani niečo mali. Tak ako sa vaša pravá ruka priblíži k vášmu srdcu, uvoľnite svoju ľavú ruku a jemným oblúčikom ju natiahnite pred seba, opäť dlaňou hore.

Istým spôsobom vzniká takto “kolečko”. Ten pohyb pri “dávaní” a “prijímaní” je v podstate rovnaký, mení sa len dôraz na tom, či si priťahujem dlaň k sebe, alebo je väčší dôraz na tom pohybe od seba, teda na pomyselnom dávaní.

Chvíľu sa s tým hrajte. Pocítite, ktorý pohyb vám ide ľahšie, je vám prirodzenejší. Je to veľmi jednoduché cvičenie, ktoré však balansuje pravú a ľavú mozgovú hemisféru a my sa tak viac približujeme k harmónii medzi dávaním a prijímaním.

ak by teraz prestal odevný priemysel chŕliť nové a nové kolekcie, ešte po niekoľko rokov by sme mali čo nosiť (foto zdroj: pixabay)

Emocionálne nakupovanie

Možno je vám známejší pojem emocionálne jedenie, no pravda je, že až taký veľký rozdiel v tom nie je. Vždy sa za týmto prejavom niečo skrýva. Veľa ľudí sa ma pýta, prečo som písala ebook o sladkostiach, lenže ono to nie je až tak o tých sladkostiach, ako o jednoduchej metóde, ako sa oslobodiť od zlozvyku, v tomto prípade od maškrtenia.

Na strane 11 je popísané cvičenie – Predtým, ako .. – keďže tento ebook som tvorila konkrétne pre nezdravé maškrtenie, je tu priamo popísaný tento zlozvyk. Pre tento článok som vám ho upravila, pre nadmerné, nezdravé nakupovanie jednoducho povedané zbytočností.

Na chvíľu sa vrátime späť, do momentu predtým, ako …

Na chvíľu venuj svoju pozornosť do oblasti svojho srdca, zhlboka sa nadýchni, vnímaj ako čerstvý vzduch vchádza do tvojho nádherného tela. Vydýchni a nechaj odísť všetko svoje napätie, všetky očakávania z výsledku tohto cvičenia. Opäť sa zhlboka nadýchni a vydýchni.

Predstav si, ako si berieš, ako kupuješ opäť raz niečo, čo ťa uchvátilo, niečo o čom si presvedčená, že jednoducho musíš mať, pretože je to krásne, pretože bez tohto kúsku nemôžeš byť.

Plne sa ponor do tohto momentu ako si kupuješ túto vec, či už je to oblečenie, alebo čokoľvek iné, čo rada a často kupuješ. A teraz STOP.

Vieš, že svoje spomienky môžeš pretočiť ako film vo videu.

A tak sa teraz vráť vo svojej spomienke do momentu ako siahaš po tejto veci rozhodnutá si ju kúpiť. A teraz ešte o kúsok späť. Do toho momentu pred tým ako po nej siahneš.

Zastav sa a vnímaj ten pocit ktorý ťa zaplavuje. Čo je tu?

Čo je ten skutočný impulz, že siahaš práve teraz po tej veci?

Ten okamih môže byť veľmi prchavý a možno sa na prvý krát ani nepodarí. Je to úplne v poriadku. No je tiež dosť možné, že už len ako ste si čítali cvičenie, ste celkom jasne ten moment identifikovali a viete veľmi presne čo je za tým.

12 otázok

1. Čo prvé sa vám vybaví keď sa povie peniaze / bohatstvo?

Je dosť možné, že vám hneď naskočia prvé myšlienky, vety, či len nejaký obraz. Prosím zaznamenajte si to. Poznačte si to prvotné.

2. Čo pre vás peniaze / bohatstvo vôbec znamenajú?

Preskúmame myšlienky. Zaznamenávajte si tak ako vám to v mysli vyskakuje.

3. Čo pri tom cítite?

Sledujte čo cítite, keď sa vôbec touto témou zaoberáte. Opäť len si poznamenajte jedným, či dvomi slovami emóciu ktorá je najsilnejšia.

4. Čo vnímate vo svojom tele?

Rovnako by sme sa mohli spýtať aj kde v tele cítite danú emóciu najsilnejšie? Ako vaše telo pri zmienke práca / sebarealizácia / poslanie vôbec zareagovalo?

Tak napr. vám hneď vybehne čo všetko potrebujete kúpiť, lebo vám chýba, brucho vám až kŕčovito zovrie, zmocňuje sa vás panika, kde vziať viac peňazí.

Aj keď je niekedy ťažké oddeliť to takto po kúskoch – teda prvotná reakcia – myseľ – emócia – telo, odporúčam si to vyskúšať. Sledujeme nimi to, čo pre vás daná téma vôbec znamená. A presúvame sa k piatej otázke.

môj sen je zarobiť toľko peňazí, aby som zvyšok života mohla stráviť čítaním (foto zdroj: pixabay)

5. Aká je moja najkrajšia vízia?

Aký je ten ideál čo sa týka tej vašej finančnej hojnosti? Pustite sa do písania a spolu s tým, ako píšete si predstavujte daný ideálny stav.

6. Moje prečo – prečo to vlastne chcem?

Takže prečo to vlastne chcete? Zamyslite sa zároveň aj nad tým, čo sa stane ak tento ideálny stav dosiahnete a čo sa stane ak nie, ak váš život bude prosto bežať tým doterajším spôsobom a smerom.

7. Aká je moja motivácia?

Tieto dve otázky – teda naše prečo a motivácia, sú takou dvojičkou, no zároveň je to ten pevný bod o ktorý sa môžete oprieť v náročných momentoch.

8. Aký je ten prvý krok, ktorý môžem práve teraz urobiť?

Hodne ste si už toho ujasnili a teraz to prichádza. Táto otázka by tiež mohla znieť:

Čo je tá najjednoduchšia vec, ktorú môžem práve teraz urobiť?

Malo by to byť niečo, čo v pohode viete zrealizovať do 12 hodín. Zapíšte si to, tak, aby ste si potom mohli označiť splnené. Ten prvý krok, zvyčajne býva aj najťažší a preto je dôležité venovať mu pozornosť. Ak ho budete vidieť napísaný na papieri a naviac odškrtnutý ako splnený, budete vedieť, že aj tie ďalšie kroky môžete dosiahnuť, aj keď budú možno náročnejšie.

Napr. si vo svojom prvom kroku uvedomíte, že vám akosi nezostáva moc peňazí, že sa akosi opäť raz rýchlo rozkotúľali, a práve tým prvým krokom môže byť to, že začnete svoje výdavky naozaj sledovať. Aj tie najmenšie. Andy Winson je v tomto smere expert, tak príp. mrknite na jeho knihu Mysli, konaj, zbohatni, kde sa práve hodne venuje aj tomu mať prehľad o svojich financiách.

9. Aký nový návyk môžem v najbližších 28 dňoch zaviesť do svojho života? A aký návyk zároveň púšťam?

Takže čo počas nasledujúceho obdobia môžem každý deň urobiť, aby som sa priblížila k svojmu ideálu?

10. Ako to bude vyzerať po zavedení týchto zmien v mojom živote v tejto oblasti?

Teraz sa opäť trošku zasnívajte. Ak úspešne zavedieme nový návyk a jedného sa na oplátku vzdávate, ako to bude vo vašom živote vyzerať?

11. Aké by bolo moje nové “heslo”, vyhlásenie v danej oblasti?

Ujasnite si, čo pre vás peniaze / finančná hojnosť znamená, formulujte svoju jasnú a podpornú vetu (v pozitívnom znení), mala by s vami rezonovať na najhlbšej úrovni, napr.:

Vždy v každej chvíli svojho života mám dostatok a niečo naviac.

12. Aké to bude o mesiac – tri – šesť – dvanásť?

Je to taká malá kontrola. Na chvíľu si zatvorte oči a ponorte sa do toho, ako to bude vyzerať mesiac od dnešného dňa, a ako o tri, šesť a dvanásť mesiacov.

Zároveň si poznačte aj vo vašom diári takú malú kontrolu o mesiac – tri … Ide o to, že keď uplynie tých prvých 28 dní, tak sa na chvíľu zastavte a zamyslite sa, čo reálne vám nový návyk priniesol a aký nový návyk môžete do svojho života zaviesť (na oplátku, aký návyk/zlozvyk zároveň púšťate).

Záverom:

Aj peniaze majú svoj potenciál.

Znie to možno čudne, ale je to tak. S peniazmi je to veľmi podobné ako s časom, či s energiou. Je na nás ako ich využijeme. Čo keby ste práve teraz mali 2 roky prázdnin? Nemusíte robiť vôbec nič. Ako by ste tento čas využili?

Niekoľko milardárov si tu už vyskúšalo. Zarobili také peniaze, že do konca svojho života by nemuseli pracovať. Viete čo sa ale stalo? Veľa z nich sa v nejakej forme vrátilo do pracovného procesu. Niektorí už bez nároku na výplatu, jednoducho potrebovali prácu ako spôsob sebavyjadrenia, spôsob sebarealizácie.

Majte nádherný deň a žite svoje najlepšie JA

Zuzana

Zuzana Zrneková
Moja životná kríza sa stala mojím darom. Tento dar ma viedol späť k sebe samej, k čistej esencií môjho JA. Po “hurikáne” menom rakovina sa stalo mojou hlavnou úlohou vybudovať nový život na troskách, ktoré mi zo života zostali. Som žena, ktorá stála na prahu smrti, milujem fotenie a makrá zvlášť a mojou vášňou je tanec Viac o mojej ceste sa môžete dozvedieť tu Můj příběh si přečtěte zde >>