No, ale ja neviem či si na to nájdem čas

Týmito slovami ma odbila a mňa pritom priam bodlo pri srdci. Predo mnou stála žena, ktorej som práve dala do pozornosti meditáciu Terezky Kramerovej s témou: som dosť dobrá. Téma, s ktorou sme sa tak trošku pasovali. Meditácia má okolo 10 minút a táto žena bola v tom čase na hranici so smrťou, na invalidnom dôchodku, a predsa nemala čas.

 

Pre mňa samú toto bola veľká lekcia. Veľmi často sa dnes skrývame za to slovné spojenie: nemám čas. Nemať čas sa stalo akoby synonymom moderného človeka a je priam ako choroba dnešnej doby. 24. Áno presne 24 hodín má každý človek bez výnimky a to ešte každý jeden deň. Zdá sa Vám, že je to málo? Že máte toľko povinností, až Vám neostáva čas na seba, svoj život, to čo máte radi, to čo vás podporuje?

Prečo sa nám zdá, že nemáme čas?

Číslo 24 sa nejaví nijako zvlášť ako vysoké číslo. V dobe kedy sa všetko meria na kvantitu a nikdy nie je ničoho dosť, to naozaj nie je nijako zvlášť vysoké číslo. K tomu ešte keď z tých 24 hodín sme minimálne 8 v práci, ďalších cca 8 prespíme, tak sa to naozaj tak môže zdať.

A čo 86.400?

Toto číslo už je ale poriadny balík, čo poviete? Takže, zapamätajme si magické číslo: 86.400. Áno, až takýto bohatí sme. Každý deň, každý jeden deň máme k dispozícii takýto neuveriteľný čas:

 

86.400 sekúnd života – každý jeden deň

 

A ako s nimi naložíme je na nás. No skúsme sa na to pozrieť z iného pohľadu a pozrime sa pravde do očí. Už sme si teda povedali, že každý bez rozdielu máme 86.400 sekúnd života – každý jeden deň. Nikto z nás ho teda nemá viac či menej. Otázku teda koľko času máme k dispozícii sme si už zodpovedali. Tá dôležitejšia je:

 

Ako naložím so svojim časom?

 

Pozrime sa ešte na zopár ďalších otázok, ktoré nám môžu pomôcť v lepšom hospodárení s časom.

 

Aké sú moje hodnoty?

Môže sa zdať, že predsa toto sem vôbec ani nepatrí, takže ako to spolu súvisí? Ruku na srdce, čo je pre Vás v skutočnosti dôležité?

Je to práca, čas strávený s rodinou, či priateľmi? Je to potreba mať pokoj od všetkých a môcť si sadnúť v tichu s dobrou knihou, či len tak sa poprechádzať bezcieľne po meste? Udržiavať sa v skvelej kondícii a každý deň si zabehať, alebo vidieť najnovší diel nejakého seriálu? Čo je pre vás naozaj dôležité?

Je mi ľúto, že vás sklamem, ale na to aby ste si upratali svoj čas, bude si to teraz od vás vyžadovať chvíľu viac času. Nie potom, nie keď budete mať čas. Teraz.

 

zapíš si to (zdroj: pixabay)

 

Odpovedzte si teda na otázku:
  • Čo je pre mňa, v mojom vlastnom živote skutočne dôležité? – napíšte si to

 

Hotovo? Super! Tak teraz, keďže ste hodne zaneprázdnení, vyberte len 3 najdôležitejšie. 3 veci, oblasti Vášho života, na ktorých Vám vskutku záleží.
No a teraz si zodpovedzte ešte otázku:

 

  • Aké tri veci mi v živote robia fakt radosť? – napíšte si ich

 

Nemusí to byť nič veľké a okázalé, môžu to byť aj drobnosti. Dúfam, že patríte medzi tých šťastných čo si to ešte pamätajú :-). Ak nie, tak to potrvá o čosi dlhšie. Čo je to čo je pre vás až vášňou? A teraz dôležitá otázka:
  • Koľko času ste sa práve dnes venovali týmto trom dôležitým veciam/oblastiam svojho života?
  • A koľko času ste venovali tým trom veciam, ktoré Vám robia radosť?

 

Tak teraz je jasné čo je treba robiť. Jasné, že máme kopec ďalších povinností, ktorým sa nikto z nás nevyhne. Urobme ich najlepšie ako vieme, bez zbytočného naťahovania, odkladania a odsúvania (ušetríme si tým o dosť viac energie), no zároveň majme na pamäti to, čo je pre nás naozaj dôležité a každý deň si pre to vyhraďme čas. Rovnako tak pre to, čo nám robí radosť. Áno, spočiatku to môže byť aj náročné. Nutné a nudné povinnosti máme hotové, a máme čas pre to dôležité, pre to radostné – každý deň.

 

Je mi jasné, že teraz asi nastali reakcie: No to je teda pekná rada, také otrepané, zase len bláboly, veď ja nemám čas, keby som mala, tak mi je hej. Zase niekto kto chcel byť straaašne múdry a prd z toho.

 

No ale v tom je ten fígeľ.
Aj keby mal deň nie 24 hodín, či 86.400 sekúnd, ale by mal povedzme 36 hodín, bolo by vám to dosť? Stačilo by vám to? Len si predstavte, že by vám na plnohodnotný spánok stačila povedzme hodina. Stačil by vám ten zvyšný čas? Som presvedčená, že tak možno na prvé dva či tri dni. Nebolo by vám to dosť. Je to veľmi podobné ako s peniazmi.

 

Veľmi často nariekame, že nemáme na to či ono dosť peňazí. No keby sme ich mali viac, tak by sa s najväčšou pravdepodobnosťou rozrástol náš zoznam toho čo všetko chceme a opäť by sme nemali dosť. Mimochodom je to tzv. paradox bohatstva.

 

Tak ako je dôležité naučiť sa správne zaobchádzať a narábať s peniazmi, tak je prosto potrebné naučiť sa hospodáriť aj s časom. To nás nikto v skutočnosti nikdy neučil. Jedine ak, tak ako byť skvelo efektívny aby sme za menej času urobili viac. Opäť je tu teda tá veličina kvantity.

 

S čím v skutočnosti hospodárime?

 

Nie sú to ani peniaze, či samotný čas. Takže čo to je? Ešte chvíľočku vás nechám v napätí a zodpoviem najskôr trošku inú otázku:

Prečo je také dôležité venovať sa aj tomu čo nám robí radosť?

radosť = tvoja sila (zdroj: pixabay)

 

Pretože je to niečo, čo nás v skutočnosti vyživuje. Alebo inak povedané – dopĺňa našu energiu. Je to veľmi dôležité. Rovnako tak, je dôležité dopriať si starostlivosť.
Svojim klientom hovorím, že ak sa naučia vychutnať si ten čas pod sprchou, s láskou si dopriať starostlivosť, namiesto toho, že to rýchlo šup šup odbijem, pričom ešte myslím na to či ono, tak je to na dobrej ceste.

 

Ak totiž dnes nemám čas venovať sa sebe, svojim potrebám, starostlivosti o seba, tak kedy bude ten čas? Kto alebo čo je pre mňa dôležitejšie ako ja sám a môj život? Kedy nastane ten správny čas?

 

Veľmi často počúvam na túto otázku odpoveď, že predsa rodina, musím ju zabezpečiť. Nuž ak sa vyčerpám do úmoru, tak asi moc nepomôžem svojej rodine, však?

 

Chápete už? V skutočnosti tu teda vôbec nejde o samotný čas. Ide o našu energiu. Takže otázka by mohla aj znieť:

 

Ako naložím so svojou energiou?

 

Čo mi stojí za to, aby som do toho vkladala svoju energiu?
Preto sme hľadali odpoveď na otázku: čo je pre mňa dôležité. Samozrejme, to koľko a hlavne akú kvalitnú energiu mám nie je len o tom či robím veci, ktoré mi robia radosť, tiež o tom, ako sa starám o svoje telo, nakoľko sa zahlcujem zaťažujúcimi myšlienkami či bojujem s nie zrovna príjemnými emóciami. To všetko má na nás obrovský vplyv.

 

Je to všetko veľmi pekné, no ja stále nemám čas. Čo s tým?

 

Cieľom tohto článku je dovoliť si trošku iný pohľad. Super, ak ste si dovolili pozrieť sa aj trošku iným spôsobom. Nabudúce sa pozrieme trošku viac prakticky.

 

Majte nádherné dni

 

Vaša Zuzana

Zuzana Zrneková
Moja životná kríza sa stala mojím darom. Tento dar ma viedol späť k sebe samej, k čistej esencií môjho JA. Po “hurikáne” menom rakovina sa stalo mojou hlavnou úlohou vybudovať nový život na troskách, ktoré mi zo života zostali. Som žena, ktorá stála na prahu smrti, milujem fotenie a makrá zvlášť a mojou vášňou je tanec Viac o mojej ceste sa môžete dozvedieť tu Můj příběh si přečtěte zde >>