september - traumy

Traumy nášho života

Každý z nás si ich chtiac nechtiac vo svojom živote nesie.

Trauma je istým spôsobom bolestná udalosť, ktorá nás na určitej úrovni zasiahla a spôsobila nám bolesť. Zväčša začína tou emocionálnou, ktorá sa zakorení v našom podvedomí ako výstraha a tiež v našom tele. 

Túto bolesť už za žiadnych okolností nechceme viac prežívať. Vy už teraz viete, že aj presvedčenia, či sľuby vo vašom živote sa vás snažili ochrániť.

Traumou nemusí byť žiadna výnimočne desivá udalosť, ktorá sa vo vašom živote udiala. 

Trauma nemusí byť nutne žiadna výnimočne desivá udalosť (foto zdroj: pixabay)

Pre mňa najväčším prekvapením bolo, ako pri odhaľovaní príčin veľmi nedobrých vzťahov medzi sestrami bola prostá udalosť: 

Prechádzali sa po pláži, no tá staršia sa rozprávala so svojou kamarátkou a tak si až tak nevšímala tú mladšiu. Sem tam mrkla očkom, či ide stále za nimi. No so svojou kamarátkou sa zarozprávala. Ako to už ale s deťmi býva, sú zvedavé a tú mladšiu zaujalo niečo na pláži.

A tak sa stalo, že tá mladšia stratila z dohľadu svoju staršiu sestru. Zľakla sa. Mala strach a cítila sa opustene. Napokon sa našli, no hrôza a strach čo tá mladšia za tú krátku chvíľu zažila spôsobila v jej živote, že mala problém dôverovať ľuďom.

Na svoju sestru sa podvedome hnevala, že ju opustila a to v konečnom dôsledku narušilo ich vzťah.

Ako dospelá chápala celú tú situáciu. Nezdala sa jej nijako zvlášť tragická. No to malé dievčatko, ktoré si zažilo ten obrovský strach a bezmocnosť, to nechápalo. Tento poznatok sa zapísal hlboko do jej podvedomia a ovplyvňoval celý jej ďalší život. 

Neznamená to však, že každá nepríjemná udalosť ktorú zažijeme je hneď traumou. Je to veľmi individuálne. Podstatné je uvedomiť si, že v traumách je akoby uzamknutá až zamrznutá životná energia.

Pri emóciách sme si povedali, že nie je možné vylúčiť z nášho života len niektoré emócie. A tak sa náš život začína redukovať, akoby sa zúžilo koryto rieky nášho života. 

Dieťa potrebuje cítiť bezpečie (foto zdroj: pixabay)

Prvé traumy, ktoré ovplyvňujú náš život už zažívame v detstve. O tom napokon je aj tzv. liečenie vnútorného dieťaťa.

Možno ste sa s ním už stretli, možno nie, pointa je v tom, že liečime tie naše boliestky, ku ktorým sme došli práve v tomto zraniteľnom veku. Dieťa vníma inak udalosti i slová, ktoré sa dotýkajú jeho dušičky. Primárnou potrebou dieťaťa je pocit bezpečia. 

Určite si spomeniete aj na ten experiment s bábätkami, ktoré všetky dostávali rovnako najesť, no niektorým sa nedostávalo dotykov, milých úsmevov, objatí. Práve tieto deti, napriek rovnakej výžive chradli. 

Prakticky 

V tejto časti sa budeme venovať len liečeniu vnútorného dieťaťa. Či už ako praktik Aura Soma systému, či The Journey alebo Theta healer som sa neustále presviedčala, že tie najväčšie traumy si ťaháme z detstva.

Spôsobov ako pracovať s vnútorným dieťaťom je vcelku dosť. Dnes dokonca existujú osobné bábiky, ktoré predstavujú vás samých ako dieťa. Šijú sa osobitne pre každého a tak sú ozaj unikátne. S takouto bábikou, potom prenesene pracujete. Môžete ju objať, pohladiť i spýtať sa jej čo by potrebovala. Ako prvé jej dávate pocit bezpečia. Je milovaná a ste tu pre ňu. Dávajte jej to, čo cítite, že vám ako dieťaťu chýbalo.

Dotyky a objatia pre dieťa prispievajú nielen k zdravému vývinu nervového systému (foto zdroj: pixabay)

Jiřina Překopová vytvorila jednoduchú metódu – a to metódu pevného objatia. Využívala ju hlavne pre náročné deti, dokonca jednu knihu i nazvala “Malý tyran”. Vypozorovala, že tieto deti nie sú panovačné, alebo že by chceli byť zlé. Chýbal im pocit bezpečia a tak rodičia keď ich dieťa začalo “vystrájať” mali len jednu úlohu. Objať svoje dieťa. Niektoré sa v tomto procese tomu bránili. Rodičia ich však držali v objatí svojho náručia, kým sa neupokojili, kým deti samé napokon objatie neprijali a dokonca boli schopné ho i opätovať.

Táto bábika je preto takým vašim dieťatkom. Dajte mu pocit ochrany, pocit bezpečia, pocit, že ste tu pre neho.

Podobne môžete pracovať hoci len s fotografiou z vášho detstva. Povedzte tej malej princeznej, že ste tu pre ňu, že je krásna a všetko to, čo ste ako malá túžili počuť.

No a keď už som načrtla knihy, tak jedna z tých, ktorým sa oplatí venovať svoju pozornosť je aj kniha, ktorú napísal skvelý dr. Gábor Maté – Keď telo povie NIE – Ako stres súvisí s ochoreniami. Nie je to však kniha len o strese. 

Aktuálne bude v Prahe a Bratislave možnosť vzhliadnúť jeho skutočne skvelý film Múdrosť traumatu, aj spolu s následnými besedami. Film je naozaj úžasný – viac inf. nájdete tu

Majte nádherný deň

Zu 💖

Zuzana Zrneková
Moja životná kríza sa stala mojím darom. Tento dar ma viedol späť k sebe samej, k čistej esencií môjho JA. Po “hurikáne” menom rakovina sa stalo mojou hlavnou úlohou vybudovať nový život na troskách, ktoré mi zo života zostali. Som žena, ktorá stála na prahu smrti, milujem fotenie a makrá zvlášť a mojou vášňou je tanec Viac o mojej ceste sa môžete dozvedieť tu Můj příběh si přečtěte zde >>